Wydarzenia:

BOŻE CIAŁO 2015

04.06.2015 r. w Kościele powszechnym obchodzona była uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. W parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej obchody tego święta rozpoczęły się podczas Mszy Świętej o godz. 9.30, której przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski. Po Eucharystii ulicami brodnickiej starówki przeszła procesja do czterech ołtarzy przygotowanych przez grupy parafialne oraz harcerzy. Tradycyjnie w procesji wzięły udział dzieci pierwszokomunijne, uświetniła ją Miejska Orkiestra Dęta. Po modlitwach przy trzech ołtarzach procesja przeszła na Duży Rynek, gdzie ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski wygłosił kazanie. Zwrócił w nim uwagę na pewną powtarzalność w codziennym życiu, ale również w życiu religijnym. Przykładem tej powtarzalności jest również coroczna procesja w święto Bożego Ciała, która ma wierzącym przypominać o ofierze Jezusa Chrystusa. Po zakończonym kazaniu zebrani przeszli do kościoła farnego, gdzie odśpiewano pieśń "Ciebie Boga wychwalamy".

Boże Ciało 2015      Boże Ciało 2015 (galeria)

RENOWACJA TABERNAKULUM

Po blisko dwumiesięcznej renowacji do naszego kościoła powróciło tabernakulum, miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu. Renowacja polegała na m.in. remoncie konstrukcji stalowej, nałożeniu powłok złota dukatowego, srebra i niklu oraz wykonaniu dwóch malunków na wewnętrznej stronie drzwi tabernakulum. Dokonała tego firma ArtSakr spod Płocka. W znacznej części koszty zostały pokryte dzięki fundatorom: Rycerzom Kolumba, dzieciom przystępującym w tym roku do I Komunii Św. oraz osobom indywidualnym. Wszystkim składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Tabernakulum      Tabernakulum (galeria)

TRIDUUM PASCHALNE

W dniach 02 - 06.04.2015 r. Kościół katolicki obchodził najważniejsze święta związane ze wspomnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej obchody Triduum Paschalnego rozpoczęły się od wyjazdu delegacji księży i ministrantów do Torunia na Mszę Krzyżma Świętego. Eucharystii w katedrze św. Janów przewodniczyli księża biskupi: Andrzej Suski i Józef Szamocki. Na początku ksiądz biskup wezwał zebranych kapłanów do wierności i jedności. W homilii przypomniał, że kapłaństwo trzeba pokochać, by stać się prawdziwym budowniczym Kościoła. W parafii obchody świąt paschalnych rozpoczęły się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Przewodniczył je ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski. Przed rozpoczęciem Eucharystii przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli życzenia duszpasterzom. W homilii ksiądz proboszcz mówił o ostatniej wieczerzy, zwracając uwagę na przymiotnik "ostatni". Przy tej okazji przypomniał również o ostatnich dniach Jana Pawła II, ponieważ 02.04.2015 r. upłynęła dziesiąta rocznica śmierci papieża - Polaka. Ksiądz proboszcz zauważył, że często to, co jest ostatnie nabiera dla człowieka wyjątkowego znaczenia. Na zakończenie Mszy Świętej najświętszy sakrament został przeniesiony do ciemnicy, gdzie przez cały Wielki Piątek trwała adoracja. W Wielki Piątek o godzinie 17.00 rozpoczęła się liturgia, której przewodniczył ks. Przemysław Skowroński. W kazaniu, które poprzedziło adorację krzyża i komunię świętą ks. Skowroński powiedział, że na krzyżu w osobie Jezusa Chrystusa umarła prawdziwa miłość, która przeciwstawiała się nienawiści. Podobnie współcześni chrześcijanie powinni przeciwstawiać się złu i rozsiewać miłość. Do północy w Wielki Piątek oraz przez całą Wielką Sobotę trwała adoracja przy grobie Pańskim. W sobotę przez cały dzień tradycyjnie święcono pokarmy na stół wielkanocny. Wieczornej Eucharystii przewodniczył ks. Arkadiusz Sobociński. W homilii mówił o tym, że ciesząc się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, powinniśmy rozgłaszać ją innym. W niedzielę wielkanocną o godzinie 6.00 odbyła się Msza rezurekcyjna poprzedzona uroczystą procesją. Eucharystię uświetniła orkiestra dęta. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski. W homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na to, że pusty grób Chrystusa jest symbolem życia. Noc jest czasem wyjątkowym, ponieważ to właśnie w nocy narodził się i zmartwychwstał Jezus. Świat po nocy nigdy nie jest taki sam. Czas świętego Triduum przygotował parafian na obchody świąt zmartwychwstania.

WIELKA SOBOTA

WIELKI PIĄTEK

WIELKI CZWARTEK

REKOLEKCJE PARAFIALNE

W dniach 15-18.03.2015 r. w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy odbywały się rekolekcje wielkopostne. Myślą przewodnią ćwiczeń duchowych były słowa "Abyście mieli życie i mieli je w obfitości". Rekolekcje wielkopostne głosił ks. kan. prof. Krzysztof Krzemiński pełniący funkcję prodziekana Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. W niedzielnej homilii ojciec rekolekcjonista zwrócił uwagę na źródło prawdziwej chrześcijańskiej radości, jakim jest Jezus Chrystus. W kazaniu pasyjnym podczas Gorzkich Żali ksiądz profesor podjął trudny temat cierpienia. Z kolei w kolejnych dniach zwrócił uwagę na zagrożenia współczesnego świata, które wiążą się z relatywizmem i zanikiem poczucia grzechu. Oprócz nauk ogólnych głoszonych podczas Mszy Świętych odbyły się spotkania skierowane do mężczyzn i kobiet.

POPIELEC

Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa) - w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą.

foto. Andrzej Domżalski


MSZA ZA OJCZYZNĘ

11.11.2014 r. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny. Udział w niej wzięli przedstawiciele władz, placówek oświatowych i wojska. Eucharystię uświetniła Miejska Orkiestra Dęta oraz poczty sztandarowe. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Lewandowski, koncelebrowali ją ks. prałat Bolesław Lichnerowicz oraz ks. Mateusz Korpak z Torunia. Na początku Mszy Świętej wprowadzony został poczet sztandarowy 4. Pułku Chemicznego w Brodnicy, następnie odśpiewano hymn narodowy. Ksiądz proboszcz przypomniał, że okazją do szczególnego dziękczynienia, a zarazem modlitw w intencji ojczyzny jest dziewięćdziesiąta szósta rocznica odzyskania niepodległości. W homilii ks. prałat Bolesław Lichnerowicz przypomniał, że nasza pamięć historii jest odmienna od tej, którą mieli nasi przodkowie. Zauważył, że musieli kierować się szczerą miłością ojczyzny, która pozwoliła im zjednoczyć kraj po wielu latach zaborów. Ksiądz prałat przypomniał, że i dziś niezbędne jest poczucie obowiązku i uczciwość, by budować przyszłość Polski. Na zakończenie Eucharystii zebrani w brodnickiej farze odmówili modlitwę ks. Piotra Skargi za ojczyznę.

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA 2014

10.11.2014 r. w przeddzień dziewięćdziesiątej szóstej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnota młodzieżowa Uczniowie Słowa zaprosiła parafian na trzecią już wieczornicę patriotyczną. Młodzież przygotowała montaż słowno - muzyczny, w którym wykorzystali utwory najsłynniejszych poetów, przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski oraz zaprosiła zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Przy dźwiękach znanych i mniej znanych piosenek Uczniowie Słowa mówili o tym, co w naszej historii piękne i trudne. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

KONCERT KWARTETU SMYCZKOWEGO

09.11.2014 r. w brodnickiej farze odbył się koncert Kwartetu Smyczkowego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert zorganizowany był w ramach projektu "Wsparcie opieki nad zabytkami województwa kujawsko - pomorskiego", w ramach którego prowadzone są prace konserwatorskie w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Istniejący od 2004 r. kwartet tworzą: Izabela Bogusz, Grzegorz Bogusz, Marta Wroniszewka i Karol Wroniszewski. W trakcie krótkiego koncertu zgromadzeni w farze mogli wysłuchać utworów Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Friedricha Haendla oraz Giuseppe Tartiniego.

POŚWIĘCENIE OBRAZU ŚW. JANA PAWŁA II

22.10.2014 r. w Kościele powszechnym po raz pierwszy obchodzone było liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, którego kanonizacja odbyła się 27.04.2014 r. w Watykanie. Z tej okazji w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której miało miejsce poświęcenie obrazu świętego papieża. Wizerunek św. Jana Pawła II został namalowany przez pana Henryka Korszla i przedstawia siedzącego przy oknie ojca świętego. W tle znajduje się wieża kościoła farnego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski, Mszę koncelebrowali księża wikariusze: Sebastian Kaczerzewski oraz Przemysław Skowroński. W czasie homilii ksiądz proboszcz przywołał słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w czasie Mszy Świętej rozpoczynającej jego pontyfikat: "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi". Ks. Krzysztof Lewandowski zauważył, że słowa te stały się niejako programem całego pontyfikatu. Życzył, by wraz z obrazem św. Jana Pawła II zachęcały do otwartości i odwagi w wierze. Przed końcowym błogosławieństwem zebrani w brodnickiej farze odmówili litanię do św. Jana Pawła II, a po zakończeniu Mszy Świętej mieli okazję oddać cześć relikwiom świętego papieża.

Poświęcenie obrazu św. Jana Pawła II (galeria)      Poświęcenie obrazu św. Jana Pawła II (galeria)

CZUWANIE ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II

11.10.2014 r. w przeddzień obchodzonego w całej Polsce XIV dnia papieskiego młodzież ze wspólnoty Uczniowie Słowa zaprosiła parafian z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej na czuwanie modlitewne. Rozpoczęło się ono od wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli film przybliżający postać papieża Polaka. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego i litanii do św. Jana Pawła II nastąpiło ucałowanie relikwii i końcowe błogosławieństwo. Podczas spotkania zgromadzeni w brodnickiej farze śpiewali pieśni związane z postacią Jana Pawła II.

WYJAZD SŁUŻBY LITURGICZNEJ DO TORUNIA

11.10.2014 r. przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy wzięli udział w zjeździe LSO diecezji toruńskiej. Z brodnickich parafii do Torunia udało się około 30 ministrantów i lektorów pod opieką ks. Sebastiana Kaczerzewskiego z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ks. Tomasza Fryca z parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz ojca Oskara z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 10.15 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył oraz kazanie wygłosił, zastępując chorego ks. bp. Andrzeja Suskiego, ks. Dariusz Zagórski rektor WSD. Eucharystię koncelebrowali ks. Wojciech Niedźwiedzki sekretarz ks. bp. Andrzeja Suskiego oraz ks. Rafał Bochen diecezjalny duszpasterz LSO. Po Mszy Świętej w imieniu księdza biskupa ks. Wojciech Niedźwiedzki wręczył wyróżnienia najlepszym ministrantom, lektorom i ceremoniarzom. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tytuł najlepszego lektora otrzymał Jakub Kamiński, a tytuł najlepszego ceremoniarza Tomasz Gutowski. Po zakończeniu Eucharystii przedstawiciele LSO wzięli udział w koncercie ewangelizacyjnym, obserwowali paradę motocykli, modlili się wspólnie, a na zakończenie spotkania wzięli udział we wspólnym obiedzie.

POŚWIĘCENIE SZTANDARU POWIATU BRODNICKIEGO

10.10.2014 r. w brodnickiej farze odbyło się uroczyste poświęcenie nowego sztandaru powiatu brodnickiego. Mszy Świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. bp Józef Szamocki. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz, placówek oświatowych oraz starostowie sąsiednich powiatów. Po zakończeniu liturgii nastąpiło poświęcenie sztandaru, po którym uczestnicy uroczystości udali się do I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbywała się dalsza część spotkania.

XXV PIELGRZYMKA DO RYWAŁDU 2014

14.09.2014 r. w sanktuarium w Rywałdzie przypadał odpust narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej już po raz 25. wyruszyła piesza pielgrzymka. Tradycyjnie pątnicy wyruszyli w nocy, by dotrzeć na sumę odpustową o godzinie 12.00. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, przewodnikiem pielgrzymki był ks. Przemysław Skowroński. Wraz z nim w drogę wyruszyło blisko stu pielgrzymów. Poprzez wspólną modlitwę przygotowali się oni do celebracji Mszy Świętej, której przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski. Po zakończonych uroczystościach pielgrzymi autobusem wrócili do Brodnicy.

Pielgrzymka do Rywałdu 2014 (galeria)      Pielgrzymka do Rywałdu 2014 (galeria)

WIZYTA MISJONARZA Z PERU

14.09.2014 r. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej gościła ks. Krystiana Bółkowskiego, który jest misjonarzem w Peru. Ksiądz misjonarz głosił homilie, w których przybliżał realia życia i duszpasterzowania w Ameryce Łacińskiej. Przedstawił parafię i diecezję, w których pracuje. Porównując je do terytorium Polski, uświadomił jak różni się Kościół powszechny, zależnie od tego, gdzie się znajduje. Ks. Krystian Bółkowski przybliżył również trudności, z jaki borykają się misjonarze w Peru, przeprowadził również zbiórkę pieniędzy na potrzeby swojej parafii i budowanej w niej szkoły.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY 2014

W piątek 15.08.2014 r. obchodzono w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce jest to również święto narodowe związane z rocznicą bitwy pod Warszawą w roku 1920. W tym dniu obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w brodnickiej farze o godz. 9.30 odprawiona została Msza Święta w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski, Eucharystię koncelebrował prałat senior Bolesław Lichnerowicz. W Mszy Świętej uczestniczyli żołnierze 4. Pułku Chemicznego, przed rozpoczęciem liturgii wprowadzony został sztandar pułku. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski. Msza Święta była okazją do modlitwy w intencji Polski oraz tych, którzy polegli w jej obronie (J.K.).

BOŻE CIAŁO 2014

19.06.2014 roku obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tradycyjną procesję poprzedziła Msza Święta odprawiona w brodnickiej farze o godz. 9.30. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski, koncelebrowali ją ksiądz prałat Bolesław Lichnerowicz oraz ksiądz Sebastian Kaczerzewski. Po zakończeniu Mszy Świętej brodnickimi ulicami przeszła procesja do czterech ołtarzy, z których ostatni znajdował się na Dużym Rynku. Przy ostatnim ołtarzu ksiądz proboszcz wygłosił homilię, w której porównał Najświętszy Sakrament do pamiątek pozostawionych przez przyjaciół. Procesja zakończyła się w kościele farnym , w którym odśpiewano uroczyste "Tedeum".(J.K.).

Boże Ciało 2014 (galeria)      Boże Ciało 2014 (galeria)

3 ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KS.SEBASTIANA

18.06.2014 r. w czasie wieczornej Mszy Świętej ks. Sebastian Kaczerzewski wraz ze swoimi kolegami kursowymi obchodził trzecią rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski. Na początku Eucharystii ksiądz proboszcz zauważył, że rocznik księdza Sebastiana Kaczarzewskiego był ostatnim, który jako rektor przedstawiał do święceń. W kazaniu ksiądz Lewandowski mówił o wdzięczności. Jest ona zapomnianym dziś uczuciem, choć człowiek ma wiele powodów, by ją wyrażać. Przed kończącym Mszę Świętą nabożeństwem czerwcowym przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli księżom obchodzącym rocznicę święceń życzenia.

LEDNICA 2014

07.06.2014 r. w pierwszą sobotę czerwca już po raz osiemnasty młodzież z całej Polski spotkała się na Polach Lednickich, by po raz kolejny wybrać Chrystusa. W tym roku z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej na to spotkanie pojechało niemal osiemdziesiąt osób. Wyjazd zorganizował opiekun wspólnoty Uczniowie Słowa - ks. Przemysław Skowroński. Hasłem lednickiego spotkania były słowa "W Imię Syna". W tym roku młodzież otrzymała pierścienie z wygrawerowanym napisem "W Tobie mam upodobanie" oraz lednickie dowody tożsamości. Ważnym elementem była wymiana listów. Każdy z uczestników przywiózł ze sobą list, który napisał w imieniu Pana Boga, w czasie spotkania zostały one rozdane. Młodzież w tym roku odwiedził papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski, który przywiózł błogosławieństwo papieża Franciszka. Nad Jezioro Lednickie przybiegli maratończycy, którzy swój bieg rozpoczęli w Poznaniu pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956. Wśród nich znajdował się brodniczanin, pan Marian Bogucki - kościelny kościoła szkolnego. Wyjątkową niespodziankę sprawił młodzieży nowy prymas Polski - arcybiskup Wojciech Polak. Jego obecność nie była planowana, gdyż w tym samym dniu, co spotkanie lednickie, odbywał się jego ingres do katedry gnieźnieńskiej. Ksiądz prymas przyjechał jednak nad Jezioro Lednickie i przewodniczył Mszy Świętej. Wśród biskupów koncelebrujących Eucharystię był prymas - senior arcybiskup Henryk Muszyński. Kazanie do młodzieży zgromadzonej na Polach Lednickich wygłosił bp Grzegorz Ryś. Nawiązując do hasła tegorocznego spotkania, ksiądz biskup zwrócił uwagę na to, że w każdym człowieku ukryte jest pragnienie dziecięctwa Bożego. Przyjęcie Ducha Świętego czyni z ludzi synów Bożych, co wiąże się z podjęciem odpowiedzialności za życie swoje i innych. Po Mszy Świętej odtworzone zostało słowo papieża Franciszka, które skierował do młodych Polaków podczas środowej audiencji generalnej. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się symbolicznym przejściem przez Bramę Rybę.

BIERZMOWANIE

02.06.2014 r. w kościele farnym w Brodnicy biskup toruński Andrzej Suski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Mszę Świętą koncelebrowali z nim proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskie - ks. Krzysztof Lewandowski, ksiądz prałat Bolesław Lichnerowicz, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sumowie - ks. Krzysztof Dębiec oraz proboszcz parafii p.w. św. Jakuba Apostoła w Żmijewie - ks. Kazimierz Wierzbicki. W tym roku wraz z młodzieżą brodnicką do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przystąpili młodzi ludzie z Sumowa i Zbiczna. W słowie skierowanym do młodych biskup Andrzej Suski zauważył, że każdy człowiek nosi w sobie wiele pragnień, wśród których najgłębsze to miłość i prawda. Odpowiedzią na wszystkie potrzeby ludzkie jest Jezus Chrystus. Po wygłoszonej homilii ksiądz biskup udzielił kilkuset młodym ludziom sakramentu bierzmowania. Młodzież brodnicką przygotowywał do niego ks. Patryk Frankiewicz.

II FESTYN PARAFIALNO-RODZINNY

01.06.2014 r. w święto Wniebowstąpienia Pańskiego zorganizowane zostały: II Marsz dla Życia i Rodziny oraz II Festyn Parafialno - Rodzinny. Obydwa wydarzenia poprzedzone zostały uroczystą Mszą Świętą, która odprawiona została przez ks. proboszcza Krzysztofa Lewandowskiego w brodnickiej farze o godz. 12.15. Zaraz po Mszy Świętej uformowany został marsz, który przeszedł brodnickimi ulicami, by promować wartości chrześcijańskie i rodzinne. Wzięło w nim udział kilkaset osób z Brodnicy i okolicznych miejscowości. Uczestnicy marszu nieśli flagi narodowe, transparenty oraz hasła promujące życie. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II, który przez cały swój pontyfikat w szczególny sposób troszczył się o rodziny, uczestnicy marszu zatrzymali się na chwilę refleksji i wspólną modlitwę. Następnie przeszli na plac przy Pałacu Anny Wazówny, gdzie około godz. 15.00 rozpoczął się festyn. Jego organizatorami byli: parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Rycerze Kolumba, Brodnicki Dom Kultury. Swoim patronatem to wydarzenie objął burmistrz Brodnicy - Jarosław Radacz. Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów były koncerty, loteria fantowa, pokazy straży pożarnej, policji i wojska, konkursy dla dzieci. Wspólna zabawa trwała do godzin wieczornych. Na zakończenie spotkania zagrał Tomasz Kamiński z zespołem.

Relacje z drugiego festynu parafialno-rodzinnego można zobaczyć kilkając na poniższe linki:

Festyn 2014 (film)      Festyn 2014 (film)

Festyn 2014 (galeria)      Festyn 2014 (galeria)

25-LECIE KAPŁAŃNSTWA KS.GRZEGORZA BOHDANA

27.04.2014 r. wieczorna Msza Święta o godz. 18.30 miała wyjątkowo uroczysty charakter. Podczas Eucharystii ksiądz Grzegorz Bohdan dziękował za dwadzieścia pięć lat posługi kapłańskiej. Obecnie ks. Bohdan jest dyrektorem brodnickiej Caritas, wcześniej był wikariuszem w naszej parafii. Podczas Mszy Świętej obecnych było wielu księży, przedstawiciele władz i brodnickich instytucji, przyjaciele księdza jubilata, ale również pracownicy i podopieczni Caritas. To właśnie osoby, z którymi na co dzień pracuje ks. Grzegorz Bohdan zadbały o liturgiczną oprawę Mszy Świętej. Homilię wygłosił ks. Daniel Adamowicz - dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. Przypomniał w niej, że to Duch Święty powołuje kapłanów i jego mocą pełnią oni swoją posługę. Przed błogosławieństwem ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski, inni kapłani oraz przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli księdzu jubilatowi życzenia.

ZAPRASZAMY NA II FESTYN PARAFIALNO-RODZINNY

DZIĘKCZYNIENIE ZA KANONIZACJĘ JANA PAWŁA II

27.04.2014 r. na Placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek ogłosił błogosławionego Jana Pawła II świętym. Polski papież był kanonizowany wraz z papieżem Janem XXIII. Uroczystość ta była wyjątkowa nie tylko ze względu, że kanonizowanych było jednocześnie dwóch papieży, ale również dlatego, że uczestniczył w niej obok papieża Franciszka, papież emeryt Benedykt XVI. Parafię św. Katarzyny reprezentowali w Watykanie uczestnicy sztafety, którzy wyruszyli po Mszy rezurekcyjnej 20.04. W brodnickiej farze o godzinie 18.00 odprawiona została dziękczynna Msza Święta, której przewodniczył proboszcz Krzysztof Lewandowski. Mszę Świętą koncelebrowali również proboszcz parafii pw. Jezusa Miłosiernego ksiądz Wiesław Pacak, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ojciec Bonus, ksiądz prałat Bolesław Lichnerowicz oraz ksiądz Michał Marony. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski. Zachęcił zebranych, aby przyjrzeli się życiu świętego Jana Pawła II, które jest śladem Bożej działalności. Przypomniał również najbardziej znane myśli papieża. Na koniec wezwał, by potraktować życie nowego świętego jak „moralny kompas”, który ma pomóc odnaleźć się w trudach codzienności. Po uroczystej Mszy Świętej ksiądz proboszcz, burmistrz miasta Jarosław Radacz oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Tomasz Wysocki zaprosili brodniczan na koncert. Wzięli w nim udział uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół nr 1. Specjalnym gościem był Opole Gospel Choir pod batutą Jacka Mełnickiego (J.K.).

TRIDUUM PASCHALNE 2014

Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego rozpoczęły się dnia 17.04.2014 r. od Mszy Krzyżma Świętego, która odbyła się w toruńskiej katedrze. Parafię, podobnie jak w latach poprzednich, reprezentowali księża oraz delegacja ministrantów i lektorów. Wieczorem o godz. 18.00 w kościele farnym odbyła się Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Lewandowski. Na początku Eucharystii przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli życzenia duszpasterzom. W czasie homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, jak istotna jest świadomość nieustannej obecności Boga obok nas. Ta wyjątkowa bliskość powinna skłaniać do dobrych uczynków. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie odbywała się adoracja. Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek (18.04.2014 r. ) została odprawiona o godz. 17.00, przewodniczył jej ksiądz Patryk Frankiewicz, który w homilii przypomniał, że męka Chrystusa to wydarzenie wciąż aktualne. Jego śmierć i zmartwychwstanie dotyczą każdego człowieka. Po liturgii Słowa nastąpiła adoracja Krzyża. Po uroczystości rozpoczęło się czuwanie przy grobie Pańskim, które trwało do północy oraz przez całą Wielką Sobotę. W ostatni dzień Triduum Paschalnego (19.04.2014 r.) przez cały dzień tradycyjnie święcone były pokarmy na stół wielkanocny. Natomiast wieczorem, o godz. 20.00 rozpoczęła się najbardziej uroczysta Eucharystia w ciągu roku. Przewodniczył jej ksiądz Sebastian Kaczerzewski. W niedzielę wielkanocną (20.04.2014 r.) o godzinie 6.00 miała miejsce uroczysta procesja rezurekcyjna oraz Msza Święta, którą odprawił ksiądz proboszcz Krzysztof Lewandowski. Po jej zakończeniu pod pomnik papieża Jana Pawła II uczestnicy Eucharystii odprowadzili pielgrzymów na kanonizację Jana Pawła II. Dwudziestu biegaczy z Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego rozpoczęło sztafetę do Watykanu, by reprezentować nasze miasta na kanonizacji papieża Polaka (J.K.).

Galeria Wielkanoc 2014  Galeria Wielkanoc 2014

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA 2014

11.04.2104 r. po raz kolejny ulicami Brodnicy przeszli mieszkańcy, odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo rozpoczęło się Mszą Świętą odprawioną w kościele ojców franciszkanów, następnie brodniczanie wyruszyli do fary. Tegoroczne rozważania nawiązywały do osoby i duchowości Jana Pawła II, który już niedługo zostanie ogłoszony świętym. Jego życie stało się inspiracją do rozważań nad życiem współczesnego człowieka. Krzyż ulicami Brodnicy nieśli przedstawiciele wspólnot z obydwu parafii. Zakończyło się ono wspólną modlitwą w kościele farnym (J.K.).

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2014

W dniach 07-09 kwietnia 2014 r. w naszej parafii odbywały się rekolekcje szkolne. Nauki dla dzieci i młodzieży z wszystkich szkół głosił ks. Karol Rafalski oraz diakon Maciej Kępczyński. W pierwszym dniu, w poniedziałek rekolekcjonistów wspomagała wspólnota młodzieżowa z Torunia "Emanuel". Nabożeństwa i nauki miały pomóc dzieciom oraz młodym ludziom lepiej przygotować się do świąt wielkanocnych.

PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2014

W dniach 30.03-02.04.2014 r. w parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbywały się rekolekcje parafialne. Hasłem przewodnim były słowa: „Wypłyń na głębię”. Rekolekcje prowadził ks. dr Marcin Staniszewski proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie. Podczas spotkań ksiądz Staniszewski przypomniał, że rekolekcje to czas szczególnie przeznaczony na nawrócenie. Konieczne jest do tego zaufanie Bogu, a także życie modlitwą i sakramentami. Z nich wynika głęboka wiara, która daje zbawienie. Rekolekcje zakończone zostały w dziewiątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji w kościele farnym odbył się różaniec przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół nr 2, w czasie którego młodzież przypomniała nauczanie Papieża Polaka.

Galeria z Rekolekcji 2014  Galeria z Rekolekcji 2014

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ 2014

1 marca 2014 r. odbyła się diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa przewodnie roku duszpasterskiego: „Wierzę w Syna Bożego”. Młodzież z brodnickich szkół wraz z nauczycielami, katechetami i księżmi kilkoma autokarami udała się do Częstochowy. Grupa z Brodnicy była jedną z najliczniejszych. W czasie pielgrzymki maturzyści mieli okazję modlić się o pomyślność na maturze w czasie różańca i Drogi Krzyżowej. Pogłębieniu ich wiary służyło spotkanie z egzorcystą ojcem Marcinem Ciechanowskim. Głównym punktem spotkania była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Józefa Szamockiego. W swoim słowie skierowanym do maturzystów ksiądz biskup zwrócił uwagę, że choć matura jest niezwykle ważnym etapem w życiu, to nie jest najważniejszym egzaminem. Przypomniał również, że w najtrudniejszych sytuacjach człowiek powinien szukać pomocy u Boga. Pielgrzymka, jak co roku, zakończyła się Apelem Jasnogórskim w kaplicy cudownego obrazu (J.K.).

KOLĘDY 2013 / 2014

Rozpoczęliśmy odwiedziny duszpasterskie czyli tradycyjną kolędę. Od poniedziałku do piątku kolędy rozpoczynamy od godz. 15.30, w soboty i niedziele od godz. 14.30.
Ofiary złożone z okazji kolęd zostaną przeznaczone na konserwację i renowację ołtarza MBNP. Oto porządek kolęd:

Plan_kolęd  Plan kolęd 2013/2014

Koncert kolęd

XXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

ODWIEDZINY MATKI

W dniach 9-10 sierpnia 2013 r. naszą parafię nawiedziła kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Cudowny wizerunek Pani Częstochowskiej peregrynuje po Polsce, odwiedzając kolejne diecezje i parafie. Do spotkania z Królową Polski przygotowywaliśmy się podczas misji parafialnych, które prowadzili ojcowie paulini z Torunia. Po obfitujących w różne wydarzenia przygotowaniach mieliśmy okazję uczestniczyć w Mszy Świętej powitalnej pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Suskiego. Przez całą noc przed kopią cudownego obrazu czuwały różne grupy parafialne i mieszkańcy poszczególnych ulic. O godzinie 24.00 miała miejsce Msza Święta, którą koncelebrowali księża pochodzący z naszej parafii i ci, którzy niedawno u nas posługiwali. W ciągu dnia na specjalne Msze Święte zaproszeni byli chorzy oraz dzieci i młodzież. Peregrynacja zakończyła się w sobotę, uroczystą Mszą Świętą, po której kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została odwieziona do parafii Jezusa Miłosiernego.

Galeria z Peregrynacji  Galeria z Peregrynacji

FESTYN PARAFIALNO-RODZINNY

Relacje z naszego pierwszego festynu parafialno-rodzinnego można zobaczyć kilkając na poniższe linki:

Festyn 2013 (film)      Festyn 2013 (film)

Festyn 2013 (galeria)      Festyn 2013 (galeria)

Marsz dla Życia i Rodziny

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!!!

Drodzy parafianie i Goście.

Przyjmijcie od nas serdeczne życzenia:

Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem przyczyni się do pogłębienia naszej wiary, w obecnym Roku Wiary, który przeżywamy w całym kościele. Niech wszystkim naszym rodzinom, Zmartwychwstały Pan przyniesie jakże potrzebny dzisiaj dar nadprzyrodzonego pokoju, który niech zstąpi do waszych serc do waszych rodzin, miejsc pracy i tam pozostanie na zawsze. Wszystkim na ten radosny okres życzymy Szczęść Boże.

Galeria z Triduum Paschalnego  Galeria z Triduum Paschalnego

WIELKI POST

Spowiedź wielkanocna z udziałem spowiedników z dekanatu - w Wielki Wtorek i Wielką Środę od godz. 9.00 do 11.30 i po południu od godz. 16.00 do 17.30 oraz od 18.00 do 19.00. W te dni słuchamy spowiedzi także od godz. 6.30 do 7.15.

WIELKI POST

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Liturgia tego okresu jest dość wyciszona. Dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Z obrzędów Mszy świętej znika uroczysty hymn "Chwała na wysokości Bogu" oraz radosna aklamacja "Alleluja". Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach muzycznych dozwolona jest tylko w celu podtrzymania śpiewu.

Z rzadka także odzywają się dzwony. Jedynym wyjątkiem od tych ostatnich zastrzeżeń jest IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare. W okresie Wielkiego Postu zabroniony jest udział w zabawach. Organizuje się także zwykle kilkudniowe rekolekcje, które mają pomóc w dobrym przeżyciu tego czasu. W wielu kościołach zachował się zwyczaj ustawiania krzyża, przy którym można klęknąć i ucałować rany Chrystusa.

Wielki Post ponownie daje nam sposobność do refleksji nad tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego – miłością. Jest to bowiem odpowiedni czas, abyśmy z pomocą Słowa Bożego i sakramentów odnowili naszą drogę wiary, zarówno osobistą, jak i wspólnotową. Jest to droga pod znakiem modlitwy i dzielenia się, milczenia i postu, w oczekiwaniu na radość paschalną.

W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa pasyjne:

- Droga Krzyżowa w piątki o 17:00 dla dzieci, o 18:00 dla dorosłych i o 19:15 dla młodzieży w kościele „Szkolnym”

- Gorzkie Żale w niedziele o 16:00

KOLĘDY 2012 / 2013

Święta Bożego Narodzenia to Święta pełne miłości, braterstwa i radości. Wśród chrześcijan wytwarzają one szczególną więź i poczucie wspólnoty przez przeżywanie prawdy o Wcieleniu Bożego Słowa i zstąpieniu Syna Bożego na ziemię. Klimat tych Świąt sprawia, że ludzie w tym okresie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie przy stole wigilijnym. Pięknym zwyczajem jest odwiedzanie w tych dniach świątecznych swoich krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych. Na ulicach, w domach i na klatkach schodowych słychać śpiew kolędników, którzy wędrują od domu do domu z życzeniami. Nie dziwi więc nikogo w tym czasie widok kapłana, duszpasterza odwiedzającego domy swoich parafian.

Mało kto wie, że do tych bożonarodzeniowych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Czytamy w nim: „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować” (kań. 529 § l KPK).

Plan_kolęd  Plan kolęd

XXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Dnia 29 listopada 2012 roku w Brodnickim Domu Kultury po raz 6 przeżywaliśmy Andrzejki Młodzieżowe w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mogliśmy obejrzeć spektakl przygotowany przez Wspólnotę Młodzieżową Uczniowie Słowa. Siostra Luiza swoją prezentacją przybliżyła nam sylwetkę bł. Edmunda Bojanowskiego i założone przez niego zgromadzenie sióstr służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Na koniec do wspólnej modlitwy, śpiewu i tańca porwał nas zespół ICHTIS z Wąbrzeźna. Wieczór ten pokazał nam, że młodzi ludzie wciąż poszukują tego, co w życiu najważniejsze, poszukują Pana Boga i potrafią go przekazywać innym. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w naszej Parafii.

XXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Jedną z pierwszych atrakcji tegorocznego XXI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej był mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi a policjantami. Wydarzenie to miało miejsce 2 grudnia a odbywało się w wypełnionej niemal po brzegi brodnickiej hali OSiRu. Zmagania sportowe wygrali policjanci 6:2. Po mimo takiego wyniku mecz po między dwoma ekipami dostarczył wielu emocji. Po zakończeniu zmagań sportowych odbył się dla dzieci konkurs rzutów karnych w którym do wygrania były atrakcyjne upominki.

XXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

„Być solą ziemi” pod takim hasłem w dniach od 25 listopada do 2 grudnia w Brodnicy trwać będzie 21. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Zainauguruje go Msza Św. Sprawowana w kościele Farnym o godz. 12:15 pod przewodnictwem Ks. kan. dr hab. Dariusza Zagórskiego, prof. UMK, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach, koncertach i spotkaniach przygotowanych przez naszą parafię, Urząd Miejski w Brodnicy, brodnickie placówki kultury oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Brodnicy.

21_Tydzień Program imprez kulturalnych odbywających się w ramach tegorocznego XXI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej:

Wieczornica Patriotyczna

Niedziela, 11 listopada 2012 roku to w naszym kraju dzień 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej parafii odbyła się uroczysta Wieczornica Patriotyczna. Zorganizowała ją wspólnota młodzieżowa „Uczniowie Słowa”. Uczestnicy, tego spotkania, w zadumie i skupieniu wysłuchali pięknych patriotycznych wierszy przerywanych wspólnie śpiewanymi pieśniami żołnierskimi. Spotkanie to było wyrazem pamięci o historii, trudnej drodze do niepodległości, a zarazem hołdem dla wszystkich Polaków, dzięki którym nie zginęliśmy jako naród w dziejowej zawierusze i dziś możemy się cieszyć wolnością.

Na kolejną Wieczornice zapraszamy już za rok.

Galeria_zdjęć_z_Wieczornicy_Patriotycznej Galeria zdjęć z Wieczornicy Patriotycznej

ADMIN: Ks. Przemysław Skowroński